Ochranný svaz autorský - jde o vyděrače nebo jenom o lumpy?

od uživatele Stanislav Penc dne 9. prosinec 2011 v 11:52

Léta pořádám k různým příležitostem hudební vystoupení. Asi nejznámější je kulturně společenská slavnost pod názvem Kozí mejdan, který pořádám od roku 2000 s roční přestávkou na pozemcích spojených se statkem Milkovice, kde žiji a chovám pro radost kozy a osly.

Kozí mejdan je nekomerční setkání lidí,kteří podporují kozy a svobodomyslný způsob života. Od začátku jsou stanovená pravidla, které tuto akci řadí mimo běžné festivaly, koncerty a mejdany, kterých je v naší republice celá řada. Jde především o to, že na Kozím mejdanu se nevybírá vstupné, nemají přístup stánkaři a dealeři, nejsou zde žádné reklamy a sponzoři. Nevystupují zde žádné kapely, které  by byly OSOu zastoupeny, nevyplácí se žádné honoráře. Kozí mejdan je navíc jen pro zvané, tedy pro ty, co podporují kozy a svobodomyslný způsob života.

Letos po 11 letech se ozvala regionální zástupkyně Ochranného svazu autorského s tím, že se dočetla na internetu, že u nás v létě něco proběhlo a oni od nás nemají hudební produkci nahlášenou a vyplněný tzv. repertuárový list - program produkce (seznam skladeb, název, autor hudby a textu a pripadného interpreta co skladbu upravil) a sjednaný a zaplacený paušál. Vysvětlil jsem oné dámě, vše co jsem shora napsal v této poznámce. Jaké bylo moje překvapení, když jsem v dnešní postě objevil dopis s dotazníkem, sazebníkem a výzvou, abych okamžitě vše vyplnil, vypočetl, zaplatil a odeslal. Navíc dopis obsahoval následující upozornění:

 "Informace obsažené v této e-mailové zprávě jsou důvěrné a mohou být předmětem obchodního tajemství. Jakékoliv sdělení či zpřístupnění může být nejen v rozporu s ochranou obchodního a listovního tajemství, ale zároveň může být i trestněprávně postižitelné".

Tento závěr byl poslední kapkou k tomu, abych napsal tuto poznámku zveřejnil dopis OSA, mojí odpověď a případně šel do soudního sporu, aby některá vyšší autorita jasně řekla, že tento postup OSA je nepřijatelný, nemůže být vyžadován na nekomerční a soukromé akce.

 

Zde je znění dopisu osa a následuje moje odpověď:

 

 

From: Rychnovská Dagmar [mailto:dagmar.rychnovska@osa.cz]

Sent: Friday, December 09, 2011 9:16 AM

To: info@kozy.cz

Subject: OSA

 

 

Vážený pane Penci,

Dne 12.8. až 14.8.2011 byla na Vaší farmě hudební produkce pod názvem "Kozí mejdan."

Do dnešního dne nebyla tato produkce nahlášena na OSA dle par.46 a 101 autorského zákona č.121/2000sb.v platném znění.

Pro Vaši informaci Vám přikládám v příloze sazebník OSA a Žádost OSA / Živá veřejná hudební produkce/.

 

S přátelským pozrdavem

 

Dagmar Rychnovská ▪ regionální zástupce Havlíčkův Brod

Kontaktní místo Havlíčkův Brod

Čechova 3812, 580 01 Havlíčkův Brod

 

M :+420 606 615 027

 

E: dagmar.rychnovska@osa.cz

OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním o. s.

Čs. armády 20, 160 56 Praha 6, Czech Republic

www.osa.cz

www.facebook.com/ochrannysvazautorsky

Zákaznické centrum OSA

Čechova 3812, 580 01 Havlíčkův Brod

T: + 420 220 315 000

E: vp@osa.cz

 

 

Dobry den.

i přes náš telefonicky hovor a moje vysvetleni musim znovu vysvětlit, co jsem vam sdelil jiz při telefonickem hovoru.

Nikdo z vystupujících není OSOu zastoupen. Navic cela akce je jen pro zvane a to na soukromem pozemku. Nebylo zde vstupne ani zadni prodejci.

Mate li pocit, ze by jsme měli i nadale vest jakoukoliv komunikaci, napiste a konkretizujte prosim tema.

Predstava, ze budu na Vas dopis reagovat tak, ze budu vyplnovat jakysi dotazník nebo cosi hledat v zaslanem sazebniku je nereálná.

Stanislav Penc

 

 

 

 

 

 

 

 

· · Sdílet
 • Toto se líbí uživateli Jindřich Tolar a 13 dalším.
 • Počet sdílení: 14
  • Miroslava Havelkova splněné přehrávky nechtěli? :-)
   Před 17 hodinami ·
  • Ivan Peroutka roztomile...:D
   Před 17 hodinami ·
  • Dan Přibáň
   Ano, je to tak. Podobné je to s filmem. Pokud budete renesanční osobnost, sám si natočíte film, sám si v něm i zahrajete, sám si ho sestříháte, sám si k němu složíte hudbu, sám si ji nahrajete, a pak si sám zorganizujete veřejné promítání, ...Zobrazit více
   Před 16 hodinami · · 4
  • Ota Veverka Je to banda drzá. Po mém příteli, majiteli hospody, chtěli prachy za to, že pouštěl televizní zprávy. Prý, že tam bývají ukázky z hudebních produkcí. Rozhodně nemůžu kliknout na "to se mi líbí".
   Před 15 hodinami ·
  • Zdeněk Majzner Nehoráznost! Neskutečná tupost a ignorance. Nejde se ani pousmát, pokud je to dáno do souvislosti s Kozím mejdanem. Mám zase pocit, že žiji v Zámku od F.K. Stando, snad nejsi nadzvednutý ze židle, tak jako já. Určitě nás informuj, pokud to bude mít nějaký další vývoj.
   Před 14 hodinami ·
  • Honza Pícha ‎... vubec me to neprekvapuje, naopak, cumel bych, kdyby tu byl email, kde se OSA omlouva po zaslanem vysvetleni ...
   Před 14 hodinami ·
  • Jaromír Řehoř Jsou to nepředstavitelní darebáci a příživníci, vybírají ode všech, i od invalidů kteří si uspořádají večírek, ale vyplácí jen úzkému okruhu vybraných, přičemž komu a kolik vyplatí je drženo v naprostém utajení.
   Před 14 hodinami · · 1
  • Jaromír Řehoř Bylo by třeba, aby toto uzákoněné mafiánství bylo konečně prolomeno.
   Před 14 hodinami · · 1
  • Jaromír Řehoř Klikám "toto se mi líbí" ale vlastně nelíbí!
   Před 14 hodinami ·
  • Helena Wau příživníci, vyděrači, hnus. už delší dobu mám obavu, že občan je něco jako lovná zvěř, kterou lze s pomocí všelijakých nesmyslných paragrafů snadno dojit ...
   Před 14 hodinami ·
  • Petr Pankacz Pvc S dovolením...sdílím.
   Před 14 hodinami ·
  • Emily Polívková Panebože, zvonili jsme těmi klíči málo, nebo brzy nebo pozdě anebo bychom si měli jít zopáknoutt? A co je rovnou házet do Vltavy, jak říká Dušan Dvořák?
   Před 11 hodinami ·
  • Marqeta Tomanová
   Měli jsme hospodu a dařily se tam skvělý koncerty. Protože tam hráli muzikanti z celýho světa, platili jsme OSE vždycky, kromě těch případů, kdy tam hráli vlastní písničky naši kamarádi, který pod OSOU nebyli.Když tam hráli Pod Černý Vrch,b...Zobrazit více
   Před 10 hodinami ·
  • Marek Dušák Osa Nostra....:-) Stando bojuj a pokud budeš chtít pomoct, jsem k dispozici, mám řadu příběhů, které jsem musel s OSA absolvovat...nepříklad jeden s mým filmem, ke kterému udělal hudbu bosenský skladatel Senad Hadzimusić a OSA to zaplatila srbské organizaci SOKOJ, protože s ní má smlouvu....velmi trapná záležitost....a nebylo možné jim vysvětlit, že ty dva státy mezi sebou vedly válku...
   Před 10 hodinami ·
  • Stanislav Penc Dusan: cil je, aby v zakone byla zrusena povinost dopredu oznamovat a psat kdo bude hrat jake pisnicky s tim, kdo napsal text a hudbu, kdyz nejde o revajvl nebo festyvaly se vstpnym a stankarema, kde hraji kapely co jsou osou zastoupeny.
   Před 8 hodinami · · 3
  • Jirka Fučikovský jde o lumpy a vyděrače, jejich učitel se jmenoval Al Capone a působil v Chicagu.......odborník na vybírání výpalného!
   Před 9 hodinami ·
  • Jirka Fučikovský jestli jsem správně informován, ti gauneři rozdělují peníze podle toho, jak jsou interpreti hráni v českých rádiích, já v mém podniku nic z české pop music nepouštím, ale platím - a moje peníze putují k Jandům a Vondráčkovým......když je slyším, je mi zle, ale platím si je!
   Před 9 hodinami ·
  • Jindřich Tolar Stando jdi do toho !!!
   Před 9 hodinami · · 1
  • Jindřich Tolar už bylo dost osy vypusťme vosy
   Před 9 hodinami · · 1
  • Barbara Dvořáková Bravo,tak se na ně musí!
   To zavání diktátorským režimem.chtělo by to zgruntu reorganizovat
   Před 8 hodinami ·
  • Jakub Straka Je to známá věc, s placením OSE i za interprety, kteří pod ní nejsou. Ale boj s větrnými mlýny.
   Před 8 hodinami ·
  • Jakub Straka Mimochodem víte, že OSe platíte z každého koupeného prázdného CD nosiče nebo třeba vypalovačky?
   Před 8 hodinami ·
  • Barbara Dvořáková Měli by se vzbouřit i ti autoři
   Před 8 hodinami ·

http://www.ceskapozice.cz/zahranici/geopolitika/tata-piratu-internet-pohrbi-bossy-hudebniho-prumyslu-banky-i-falesne-politiky?page=0%2C0

 • čtěte dál, stojí to za to !